tardebanner

یافته های مطالعه، Paxloide ممکن است خطر ابتلا به کووید مزمن را در بیماران واجد شرایط کاهش دهد

یک مطالعه جدید بزرگ نشان داد افرادی که داروی ضد ویروسی Paxlovid را ظرف چند روز پس از آلوده شدن به ویروس کرونا مصرف کردند، احتمال کمتری داشت که چند ماه بعد طولانی مدت کووید را تجربه کنند.

یافته ها نشان می دهد که برای افرادی که از نظر پزشکی واجد شرایط ضد ویروس هستند – افراد مسن یا افرادی که مشکلات سلامتی خاصی دارند – Paxlovid نه تنها احتمال بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از عفونت کروناویروس را کاهش می دهد، بلکه خطر ابتلای طولانی مدت را نیز کاهش می دهد. علائم.

دکتر دکتر گفت: «نتایج کاملاً تحریک‌کننده هستند و نشان می‌دهند که تحقیقات بیشتر در مورد عوامل ضد ویروسی و اثرات آنها بر کووید طولانی‌مدت ضروری است.» مایکل پلوسو، استادیار پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، که در تحقیقات جدید شرکت نداشت.

این مطالعه که بدون بررسی همتایان به صورت آنلاین منتشر شد، نشان نمی‌دهد که آیا داروهای ضد ویروسی ممکن است برای سایر بیماران، مانند افراد جوان‌تر یا کسانی که شرایط پزشکی پرخطر ندارند، مفید باشند یا خیر. و هیچ تصوری به دست نمی دهد که آیا Paxlovid ممکن است یک درمان طولانی مدت برای خود کووید باشد، سوالی که توسط محققان دیگر بررسی می شود.

محققان سوابق پزشکی الکترونیکی 56340 بیمار را که حداقل یک عامل خطر برای پاسخ شدید به عفونت کرونا داشتند، تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که 9217 بیمار که طی پنج روز پس از مثبت شدن آزمایش Paxlovid مصرف کردند، 26 درصد کمتر از 47123 بیمار که هیچ درمان ضد ویروسی یا آنتی بادی دریافت نکردند، دامنه وسیعی از علائم پس از کووید را 90 روز دیرتر نشان دادند.

این بیماران بخشی از سیستم مدیریت سلامت جانبازان بودند و بین 1 مارس تا 30 ژوئن سال جاری، دوره‌ای که انواع Omicron غالب بود، تست کرونای آنها مثبت بود. این مطالعه نشان داد افرادی که Paxlovid مصرف کرده‌اند، بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون یا اینکه قبلاً به ویروس کرونا آلوده شده‌اند، خطر ابتلا به کووید طولانی مدت را کاهش می‌دهند.

نویسندگان مطالعه و سایر متخصصان پزشکی گفتند که این یافته ها انگیزه بیشتری برای بیماران واجد شرایط پزشکی برای مصرف Paxlovid ایجاد می کند. بلافاصله پس از آلوده شدن اگرچه ثابت شده است که Paxlovid در کاهش بستری شدن و مرگ در بیماران پرخطر کووید در بیمارستان موثر است، برخی از افراد نسبت به دارو محتاط شده‌اند زیرا درصد کمی از بیماران «بازگشت پاکلووید» – عود علائم کووید یا نتایج آزمایش مثبت – را تجربه می‌کنند. چندین مورد برجسته از جمله پرزیدنت بایدن و مشاور ارشد او در زمینه کووید، دکتر. آنتونی فائوچی، به این نگرانی افزوده اند.

برای افرادی که قبلاً واجد شرایط استفاده از پاکلووید هستند، واقعاً انتخاب کاملاً واضح است. زیاد العلی، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت. “آیا طعم متالیک می گیرید، آیا از پاکلوید عوارض می گیرید، آیا می توانید ریباند شوید؟ آره. اما ما داده‌های ثابت شده‌ای داریم که نشان می‌دهد پاکلووید در مرحله حاد خطر ابتلا به بیماری شدید، یعنی خطر مرگ و بستری شدن در بیمارستان را کاهش می‌دهد. و اکنون ما در مرحله پس از حاد نشان می دهیم، همچنین کاهش خطر وجود دارد.”

دکتر. آل علی و دکتر. پلوسو گفت بسیاری از بیماران واجد شرایط پزشکی یا به این دارو دسترسی ندارند یا آن را رد می کنند. دکتر “این مطالعه شواهد بیشتری برای درمان افرادی که مبتلا به کووید حاد هستند با داروهای ضد ویروسی ارائه می دهد، به خصوص اگر آنها عوامل خطر برای پیامدهای شدید داشته باشند.” پلوسو گفت.

اکثر شرکت کنندگان در مطالعه مرد، سه چهارم سفیدپوست بودند و میانگین سنی آنها حدود 65 سال بود، بنابراین این یافته ها ممکن است برای همه بیماران صدق نکند. با این حال، دکتر علی گفت، صرف نظر از نژاد، جنس، سن یا نوع مشکل پزشکی قبلی، “گرفتن پاکلووید در واقع بهتر از عدم ابتلا به آن از نظر کاهش خطر در مرحله حاد و کاهش خطر در مرحله پس از حاد بود.”

یک توضیح برای یافته ها، دکتر. پلوسو گفت، این به این واقعیت مربوط می شود که افرادی که در مرحله حاد عفونت به شدت بیمار می شوند، بیشتر مستعد ابتلا به علائم طولانی مدت یا مشکلات جدید سلامتی در هفته ها بعد هستند. او توضیح داد که با کمک به بیماران از بستری شدن در بیمارستان و سایر عواقب جدی اولیه، پاکلووید می‌تواند از برخی علائم پس از کووید “مرتبط با آسیب وارد شده در دو هفته اول عفونت” جلوگیری کند.

وی اضافه کرد که دلیل دیگر منطقی به نظر می رسد تأثیر مفید بر کووید طولانی مدت این است که «بسیاری از عوامل خطر کووید شدید احتمالاً با عوامل خطر برای کووید طولانی مدت همپوشانی دارند». با این حال، بسیاری از افرادی که تنها علائم خفیف را در عفونت های اولیه خود تجربه می کنند، مانند افرادی که عوامل خطر قبلی را نداشتند، به کووید طولانی مبتلا می شوند.

دکتر. العلی گفت که این امکان وجود دارد که “به سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید با سرکوب آن ویروس در ابتدا، واقعاً به نوعی مانند کوبیدن آن در جوانه است که باعث کاهش خطر برای مرحله حاد و همچنین در مرحله پس از حاد می شود.” این از نظریه ای حمایت می کند که یکی از دلایل کووید طولانی ممکن است قطعات ویروسی در بدن باقی بماند و سیستم ایمنی را فعال نگه دارد.

برای مطالعه، دکتر. العلی، رئیس تحقیق و توسعه در VA St. سیستم مراقبت بهداشتی لوئیس و اپیدمیولوژیست بالینی در دانشگاه واشنگتن در سنت. لوئیس و همکارانش سوابق بیمارانی را که عوامل خطر شامل بالای 60 سال، اضافه وزن، سیگار کشیدن یا ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت بود، ارزیابی کردند.

پس از حدود 90 روز، بیمارانی که Paxlovid – سه قرص دو بار در روز به مدت پنج روز – مصرف کردند، کمتر احتمال داشت که 10 مورد از 12 مشکلات پزشکی طولانی مدت کووید، از جمله خستگی، تنگی نفس، درد عضلانی، مشکلات لخته شدن خون، مشکلات قلبی عروقی و اختلالات عصبی شناختی مانند مه مغزی. به دلایل نامشخص، دکتر. علی گفت، بین بیماران Paxlovid و غیر Paxlovid برای دو مشکل پس از کووید: دیابت تازه شروع و سرفه تفاوت معنی داری وجود ندارد.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که از هر 100 بیمار تحت درمان با Paxlovid، 2.3 مورد کمتر از Covid مزمن وجود دارد.

بیمارانی که قبل از ابتلا به کروناویروس خود از ضعیف ترین وضعیت سلامتی برخوردار بودند – با بیش از پنج عامل خطر برای تجربه بیماری جدی کووید – بیشترین کاهش خطر را برای کووید طولانی مدت تجربه کردند. بیمارانی که دوزهای تقویت کننده واکسن دریافت کرده بودند نسبت به بیمارانی که واکسینه نشده بودند یا بدون تقویت کننده واکسینه شده بودند، کاهش خطر کمتری را تجربه کردند. العلی گفت، زیرا تقویت کننده ها قبلاً از سیستم ایمنی بدن آنها محافظت بیشتری کرده بودند.

دکتر. العلی گفت: بسیاری از سؤالات اضافی در مورد داروهای ضد ویروسی باید بررسی شود، مانند اینکه آیا مصرف پاکلووید برای روزهای بیشتر یا در دوزهای بالاتر خطر ابتلا به کووید طولانی مدت را کاهش می دهد.

دکتر. پلوسو هشدار داد که در این مطالعه، این درمان “شرایط پس از کووید را به طور کامل از بین نبرد” و گفت که در بیمارستان او، “مواردی از افرادی را دیده‌ایم که علی‌رغم درمان ضد ویروسی در عفونت اولیه، به کووید طولانی مبتلا می‌شوند.”

بنابراین، او گفت، “درمان ضد ویروسی در طول عفونت حاد، مانند واکسیناسیون، احتمالا یکی از ابزارهای موجود در آرمنتاریوم برای کاهش خطر عواقب پس از کووید است، اما بعید است که مشکل را به طور کامل حل کند.”

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما