tardebanner

3 ابزار برای کنترل تاب استفاده می شود

بانک مرکزی از ابزارهای کنترل نوسانات بازار سکه و ارز رونمایی کرد. معاملات امنیتی با معامله گران ارز، عرضه ارز کاغذی به موازات سکه طلای استاندارد و اعمال سیاست های تسهیل گری در فرآیند خرید سهام ارزی را می توان 3 ابزار کنترل نوسانات ارزی معرفی کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در حالی که دلار در روز گذشته واکنش خاصی به این ابزارها نداشت، کانال قیمتی در محدوده 36 هزار تومان به فعالیت خود ادامه داد. بر اساس مشاهدات به دست آمده از گفت وگوی فعالان ارزی در بازار ارز مرکزی تهران، مشاهده می شود که اکثر افراد حاضر در بازار انتظارات بیشتری داشته و تعداد فروشندگان در بازار کاهش چشمگیری داشته است. در نهایت هر دلار به طور غیر رسمی با حدود 30 تومان افزایش نسبت به قیمت روز دوشنبه به 36 هزار و 680 تومان رسید. اما برخلاف بی توجهی دلار به جست و جوهای بانک مرکزی، سکه به موضوع اسکناس واکنش نشان داد و کاهش یافت. در عین حال قیمت هر قطعه از این فلز گرانبها با حدود 4 برابر کاهش به سطح قیمت اولیه 16 میلیون تومان رسید.

دیروز 26 آبان ماه، شاخص قیمت رند در بازار غیر رسمی تهران افزایش یافت. هر برگ از این اسکناس آمریکایی بامداد دیروز با حدود 150 تومان افزایش نسبت به قیمت روز دوشنبه به مبلغ 36 هزار و 800 تومان آغاز شد. اما در معاملات بعدی این روند در روز سه شنبه شکسته شد و قیمت در روز دوشنبه تغییر جهت داد.

در نهایت قیمت هر ورق دلار به صورت غیررسمی در بازده معاملات نقدی با حدود 30 تومان افزایش نسبت به قیمت روز دوشنبه به رقم 36 هزار و 680 تومان رسید. پس از افزایش چشمگیر نرخ غیررسمی دلار در روزهای گذشته، بانک مرکزی واکنش های جدید خود را نشان داد. این نهاد بازارساز در اولین واکنش برای تسهیل خرید سهام ارزی پیشقدم شد. تا آن زمان هر فرد برای خرید ارز باید در صف های طولانی مقابل صرافی های مجاز می ایستاد و با ارائه کارت ملی خود آزاد می شد تا سالیانه تا سقف 2 هزار دلار ارز با قیمتی کمتر از بازار خریداری کند. . اما از روزهای گذشته سازمان بازار از توافق با برخی بانک ها در موضوع خرید ارز در اقدامی جدید از شعب منتخب خبر داده است. علاوه بر این، با ارائه سامانه هوشمند خرید ارز، مشکل ایستادن در صف خرید ارز نیز برطرف شد. در گام بعدی بازارساز با کمک نهادهای قضایی 17 تن از دلالان ارز را دستگیر کرد تا از تاثیرگذاری این افراد بر معاملات ارزی جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، در این خصوص به نقل از سردار رحیمی، گفت: پلیس با هماهنگی بانک مرکزی و دستگاه های ذیربط برای برخورد با اخلال گران بازار ارز آورده و در برخورد با این اخلالگران 17 نفر دستگیر شدند. طرحی سه مرحله‌ای که طی هفته گذشته اجرا شده است.» از تجار، قیمت‌های بازار، معاملات فردی و… گرفتار شد. رحیمی همچنین می دانست که ارزش ارز توقیف شده تقریباً 18 میلیارد تومان است. سومین اقدام این بازارساز آزادسازی سکه ارز کاغذی بود. همزمان از ساعت 15 دیروز عرضه اولیه سکه کاغذی انجام شد و در واکنش به این عرضه اولیه، قیمت هر قطعه سکه طلا حدود 370 هزار تومان نسبت به قیمت روز دوشنبه کاهش یافت و به سطح قیمت 16 میلیون و 100 هزار تومان. در مجموع به نظر می رسد تقاضا برای خرید دلار و سکه تا پایان هفته افزایش یابد.

3 ابزار برای کنترل تاب استفاده می شود

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما