5 کاری که برای داشتن مغزی سالم باید انجام دهید

فرارو- سلامت جسمانی نیز به طور مستقیم بر سلامت روان تأثیر می گذارد. هر اتفاقی که برای بدن ما بیفتد بعداً بر ذهنیت و بسیاری از جنبه های سلامت ما تأثیر می گذارد.

به روزلام فرارو به نقل از جروزالم بست، در ادامه به 5 موردی می پردازیم که برای حفظ سلامت روحی و جسمی خود باید رعایت کنید:

1-آرام بخوابید

ساعات خواب کمتر برابر است با ساعات کمتر زندگی. التهاب مغز ناشی از زندگی روزمره یا ضربه را کاهش می دهد. به اندازه کافی بخوابید دانشکده پزشکی هاروارد اشاره می کند که نداشتن خواب کافی در طول روز با طول عمر کوتاه تر همراه است. مطالعات متعدد نشان داده اند که خواب ناکافی خطر ابتلا به بیماری های پزشکی جدی از جمله چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

دانشکده پزشکی هاروارد نیز این ادعا را تایید می کند که خواب باعث کاهش التهاب می شود یا بهتر است بگوییم کمبود خواب با التهاب در مغز مرتبط است. کمبود خواب با نشانگرهای التهاب، مانند افزایش مولکول های التهابی، از جمله سیتوکین ها، اینترلوکین-6، پروتئین واکنشی C (یک نشانگر التهاب که در افراد در معرض خطر بیماری قلبی و دیابت افزایش می یابد) و سایر عوامل مرتبط است.

2- مدیتیشن

مدیتیشن بسیار مهم است. مدیتیشن یکی از ساده ترین راه ها برای آرامش ذهن، کاهش اضطراب، کاهش افسردگی و کاهش التهاب در مغز است. حداقل 10 دقیقه مدیتیشن روزانه توصیه می شود. اگرچه ارتباط مستقیم بین مدیتیشن و التهاب مغز هنوز تایید نشده است، مطالعات متعددی مدیتیشن یا تمرکز حواس را با کاهش التهاب سیستمیک و بیماری های التهابی مرتبط دانسته اند.

مطالعه‌ای در سال 2016 توسط محققان دانشگاه کارنگی ملون نشان داد که مدیتیشن منظم ممکن است اثرات قابل‌اندازه‌گیری بر مدارهای مغزی داشته باشد که مزایای سلامتی التهابی ایجاد می‌کند. این مطالعه ادعا می کند که اولین شواهدی را ارائه می دهد که آموزش مدیتیشن می تواند نشانگرهای مرتبط با خطر بیماری التهابی را بهبود بخشد.

3- از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید

الکل به طور مستقیم مغز را ملتهب می کند و باعث افسردگی می شود. در طول سال ها، صدها مطالعه ثابت کرده اند که نوشیدنی های الکلی، به ویژه در مقادیر زیاد، ناسالم و برای بدن مضر هستند. وقتی صحبت از سلامت روان به میان می‌آید، بنیاد سلامت روان بریتانیا بیان می‌کند که الکل یک عامل افسردگی است، به این معنی که می‌تواند تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی (پیام‌رسان‌های شیمیایی) را در مغز شما مختل کند و بر احساسات، افکار و رفتار شما تأثیر بگذارد.

در مورد التهاب مغز، مطالعه ای که توسط دانشگاه ایلینویز در سال 2011 انجام شد، نشان داد که مصرف مزمن الکل منجر به فعال شدن TLR4 (گیرنده های سیگنالینگ غشایی) می شود که منجر به التهاب سیستمیک و عصبی می شود.

4-ورزش

ورزش ماده BDNF را آزاد می کند که التهاب مغز را کاهش می دهد و انعطاف پذیری اعصاب را افزایش می دهد. BDNF یا فاکتور نوروتروفیک یک پروتئین مشتق شده از مغز است که به بقای نورون های مغز کمک می کند و نشان داده شده است که برای حافظه طولانی مدت بسیار مهم است.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2014 توسط دانشگاه بوستون انجام شد، تجزیه و تحلیل اندازه اثر از استراتژی به نام ورزش برای افزایش فعالیت BDNF در انسان پشتیبانی می کند، اما نشان می دهد که میزان این اثرات ممکن است در زنان کمتر از مردان باشد.

در مطالعه دیگری در سال 2015، محققان دانشکده مهندسی گایاتری ویدیا پریشاد دریافتند که “کاهش سطح BDNF با بیماری های تخریب کننده عصبی مانند بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری هانتینگتون مرتبط است.

5-تصمیم گیری غیرموثر

مغز ما برای تصمیم گیری در مورد چیزها و انجام کارها ساخته شده است و یاد می گیریم که شکست را تحمل کنیم. ‏‎‏ به نظر می رسد که این بیشتر یک توصیه رفتاری است تا قانونی که کاملاً مبتنی بر توصیه های بهداشتی باشد. در حالی که برخی از مطالعات ادعا می کنند که یادگیری از شکست بهترین راه برای رشد است، برخی دیگر مخالف آن هستند.

در مطالعه ای که توسط دانشگاه شیکاگو انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که جامعه شکست ما را به عنوان یک لحظه آموزش پذیر جشن می گیرد. با این حال، شکست در پنج مطالعه برعکس عمل کرد و باعث تضعیف یادگیری شد. چرا تحمل شکست یادگیری را ضعیف می کند؟ شکست یک خود تهدید کننده است. شرکت کنندگان از شکست شخصی کمتر از موفقیت شخصی یاد گرفتند.

با این حال، دیگران به همان اندازه موفقیت را از شکست های دیگران آموخته اند. دکتر «آیلت فیش باخ» یکی از نویسندگان مقاله مرتبط با این تحقیق می گوید: «آنچه با آزمایش ها توانستیم ببینیم این است که موضوع عزت نفس واقعاً در کار است. شکست خوردن حس خوبی ندارد.”

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما