یلن می گوید پیشنهاد جدایی از چین “فاجعه بار” خواهد بود

جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری روز سه شنبه گفت که تلاش ایالات متحده برای «جدایی» از چین اشتباه است و خواستار تعمیق روابط اقتصادی بین دو اقتصاد بزرگ جهان شد.

این اظهارات در حالی بیان شد که دولت بایدن به دنبال بهبود روابط با چین بوده است، چینی که امسال با پیدا شدن یک بالون نظارتی چینی در حال پرواز در سراسر ایالات متحده با شکست مواجه شد. آنتونی جی بلینکن وزیر امور خارجه قصد دارد هفته آینده به پکن سفر کند و خانم. یلن امیدوار است به زودی به آنجا سفر کند.

در جلسه استماع کمیته خدمات مالی مجلس در روز سه شنبه، خانم. یلن تصریح کرد که معتقد است روابط اقتصادی با چین حیاتی است.

او گفت: «من فکر می‌کنم ما از تجارت و سرمایه‌گذاری که تا حد امکان باز است سود می‌بریم و چین سود می‌برد و تلاش برای جدا شدن از چین برای ما فاجعه‌بار خواهد بود. یلن گفت.

ایالات متحده تعرفه هایی را که دولت ترامپ بر واردات میلیاردها دلاری از چین وضع کرده است، حفظ می کند و دولت بایدن در حال ایجاد محدودیت های جدیدی برای نحوه سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در چین است. غرفه خانم یلن گفت که ایالات متحده تنها قصد دارد روابط را “ریسک زدایی” کند و هیچ قصدی برای وارد کردن آسیب اقتصادی به چین ندارد.

خانم او گفت: “من مطمئناً فکر نمی کنم که به نفع ما باشد که پیشرفت اقتصادی مردم چین را خفه کنیم.” یلن گفت. چین در رهایی صدها میلیون نفر از فقر موفق بوده است و من فکر می کنم این چیزی است که ما باید آن را تحسین کنیم.»

اگرچه او لحن سازگارانه ای داشت، خانم. یلن همچنین نگرانی هایی را که احتمالاً در دیدار با همتایان چینی خود به وجود می آید، بیان کرد.

او گفت که به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی، دولت در حال بررسی محدودیت‌هایی بر سرمایه‌گذاری شرکت‌های سهام خصوصی آمریکایی در شرکت‌های چینی است که با ارتش چین ارتباط دارند. او همچنین گفت که وزارت خزانه داری در حال بررسی تحریم های بیشتر علیه چین در پاسخ به نقض حقوق بشر علیه اویغورها در سین کیانگ است.

در ماه‌های اخیر، ایالات متحده فشار بر چین را برای کاهش بدهی به زامبیا و سایر کشورهای در حال توسعه افزایش داده است. ام‌اس. یلن ابراز تاسف کرد که علیرغم برخی نشانه‌ها از تمایل به همکاری و کمک به کشورهای فقیر برای جلوگیری از نکول، چین به اندازه کافی انجام نداده است. او بر نیاز روزافزون موسسات مالی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای کمک به آسیب پذیرترین اقتصادها تاکید کرد.

خانم “این نهادها منعکس کننده ارزش های آمریکایی هستند.” یلن گفت. “این به عنوان یک تعادل مهم در برابر وام های غیرشفاف و ناپایدار از سوی دیگران مانند چین عمل می کند.”

از خانم پرسیده شد اظهارات یلن در روز سه شنبه، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، این ایده را رد کرد که صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی به دنبال منافع آمریکا هستند.

او گفت: «صندوق بین‌المللی پول، صندوق بین‌المللی پول ایالات متحده نیست، و نه بانک جهانی برای این موضوع.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما